دپارتمان عمران و مهندسی آب شرکت زیست انرژی پارس (PEN) تاکنون در سه بخش اصلی طرح ­های عمرانی شهری و گردشگری، طراحی، ساخت و راهبری تصفیه­ خانه ­های آب و فاضلاب و همچنین مکان یابی و طراحی مراکز دفن پسماند فعالیت داشته است.
Environmental Bold

طرح توسعه پارک جنگلی لویزان و باغ پرندگان تهران از جمله طرح های عمرانی شهری و گردشگری موفق شرکت مهندسان مشاور زیست انرژی پارس در سال 1390 است.

طرح فوق بعنوان بزرگترین باغ پرندگان ایران به مساحت 23 هکتار در محدوده بين بزرگراه بابائي با هدف افزایش سطوح کمی و کیفی امکانات رفاهی و همچنین ارتقاء وضعیت فعلی آن با نظارت ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و همچنین شهرداری منطقه 4 تهران به انجام رسیده است. در همان سال بررسی تبعات اکولوژیکی و اجتماعی و تهیه مطالعات ارزيابي اثرات زيست­محيطي طرح فوق نیز به این شرکت محول شد که در نهایت منجر به اخذ مجوز جهت احداث تنها باغ پرندگان از سازمان حفاظت محیط زیست توسط این مشاور گردید.

طرح زیر گذر و تونل شهری آرش- اسفندیار- نیایش بعنوان اولین تونل دو طبقه در سال 1394 از شهرداری منطقه 3 تهران به شرکت مهندسان مشاور زیست انرژی پارس محول گردید. این طرح با هدف تسهیل دسترسی معابر دوطرف بزرگراه مدرس حدفاصل بلوار میرداماد تا بزرگراه صدر، کاهش زمان و طول سفر و همچنین مصرف سوخت و انرژی، در منطقه 3 شهر تهران به طول تقریبی 2031 متر به انجام رسیده است.

در این طرح، امکان دسترسی زیرزمینی از آرش غربی به آرش شرقی با ایجاد تونل دو طبقه در زیر مدرس میسر شده است. مسیر ترافیکی ایجاد شده، از دو خط ترافیکی تشکیل شده است که از آرش شرقی به وسیله رمپ دسترسی وارد تونل شده و توانایی انتقال ترافیک در مسیر مدرس، آرش غربی، تقاطع اسفندیار و آفریقا، اسفندیار و تقاطع ولی­عصر و اسفندیار را به طول 1250 متر به صورت تونل زیرزمینی و بدون اختلال در ترافیک سطحی دارد.

یکی از پروژه های شاخص دپارتمان عمران مطالعات طراحی تصفیه خانه شهر سی سخت است.
طرح احداث شبکه جمع­ آوري و تصفيه ­خانه فاضلاب شهرسی­ سخت به مساحت 6000 مترمربع در استان کهگيلويه و بويراحمد شهر سی­ سخت در سال 1396 از سوی شرکت آب و فاضلاب شهري استان کهگيلويه و بويراحمد به این مهندسان مشاور زیست انرژی پارس محول شده است.

این طرح با هدف ساماندهي پساب­ هاي شهر سی­ سخت و انتقال بهداشتي آن به تصفيه­ خانه و تصفیه آن جهت تخلیه به منابع پذیرنده، استفاده مجدد و یا فروش آن احداث گردیده است. پکیج تصفیه فاضلاب شهر سی سخت به روش رشد تلفیقی به صورت فلزی و پلی اتیلنی برای جمعیت 7389 نفری محدوه مورد مطالعه طراحی شده است.

شرکت مهندسان مشاور زیست انرژی پارس، مطالعات طراحی سایت جدید دفن زباله شهر گرمسار را در سال 1395، برای شهرداری گرمسار انجام داده است. هدف از احداث مرکز دفن جدید زباله شهر گرمسار، دفن روزانه تا 90  تن زباله تولیدی شهرهای گرمسار، آرادان، ایوانکی و کهن دیاران در شهرستان های گرمسار و آرادان است.

محل احداث مرکز دفن زباله گرمسار در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهر گرمسار قرار دارد. سايت در نظر گرفته شده برای  مرکز دفن زباله گرمسار 50 هكتار مساحت دارد و دسترسي به آن از طريق جاده خاکی معادن خروجی اتوبان قم- گرمسار است که در 3/1 کیلومتری محل سایت واقع شده است. محل سایت از خط راه آهن در جنوب آن 2/1 کیلومتر فاصله دارد.